ניקוי אביב – לגוף ולנשמה

האביב הוא תקופה של התחדשות – הכול מתחיל לפרוח מחדש. עץ התאנה והרימון שעליהם נשרו בחורף, מצמיחים עלים חדשים. פריחת השקדייה, המבשרת שהאביב קרב ובא. התעוררות פרחי הפקעות והבצלים, כמו הכלניות והרקפות, הנוריות והעירית הגדולה, הסביונים והחרדלים ועוד ועוד ועוד.
עם הפריחה הזו, הנפלאה, והאבקנים שמתעופפים להם באוויר בשמחה; חווים גם בני אדם רבים פריחה- מסוג אחר. פריחה על העור, אולי קצת שיעול, עיניים דומעות. אלרגיות אביב, כך קוראים לזה בפשטות.

העץ והכבד – אביב ופסח
ברפואה הסינית מתייחסים לתופעה הזו כמחסור באלמנט העץ. בקצרה, נספר כאן שברפואה הסינית נהוג להתייחס לחמישה אלמנטים שבטבע, ולשייך אותם לאיברים בגוף ולעונות שונות. אז כמה מתאים שהאביב מצוין דווקא ע"י אלמנט העץ המייצג התחדשות וצמיחה, ומתקשר לאיבר הכה חשוב: כבד.

הכבד, מצדו, מתקשר לניקוי הגוף. וזה לא סתם, שלקראת האביב ולקראת פסח – אנו מנקים גם את הבית. זה הזמן שהבית מבקש שנפתח את החלונות, כי עכשיו אחרי הקור של החורף – זה אפשרי. הוא מבקש מאתנו, לנקות אבק, ולרוקן חפצים מיותרים, לאוורר הכול.

כך בדיוק גם הגוף, מבקש מאתנו לאוורר, לנקות, לזרוק פסולת מיותרת. אבל, דווקא בתקופה זו – לאחר שהכבד עבד קשה כל החורף – האנרגיות אצל אנשים רבים חסומות. וניקוי הפסולת שצריך להתבצע ע"י הכבד – נחסם, ואינו מתבצע כראוי. וכאן מציעה לנו הרפואה הסינית – לעשות ניקוי כבד, ולשחרר את הפסולת. עניין זה מדבר אמנם על שחרור רעלים ופסולת של הגוף, אך מן הסתם גם הנפש תרגיש אחר כך הרבה הרבה יותר טוב. וזו בהחלט הכנה מצוינת גם לקראת כל האוכל הכבד של חג הפסח, הקרב עלינו לטובה.
אז הנה לכם, תהליך ניקוי הגוף לקראת האביב:

שלב ראשון: הימנעות ממזונות כבדים – כגון, קפאין, אלכוהול, צבעי מאכל וממתיקים מלאכותיים. כדאי להוריד בהדרגה את כמויות הקפה אם הגוף "מכור" אליהן – כך, שתהליך זה עשוי להשתנות באורכו, בהתאם ליכולת של הגוף להתמודד עם הפחתת המזונות המכבידים.

שלב שני – נמשך כשלושה עד חמישה ימים:

• שתייה בבוקר על קיבה ריקה של כפית שמן זית עם חצי לימון
• אכילת ירקות, בעיקר ירוקים – עדיף על בסיס מיצים או מרקים
• למעט מאוד באכילת פירות
• אכילת אורז עם שעועית מאש ירוקה, עדיף בלי תבלינים, פרט לכורכום שאפשר להוסיף בנדיבות
• אכילת אצות ים ונבטים
• לחם שיפון בלבד או פריכיות אורז – עם אבוקדו, טחינה או שמן זית
• לשתות הרבה מים – אפשר להוסיף גם קצת לימון, או חליטות צמחים לתה

שלב שלישי – חזרה לשגרה:

חזרה איטית ובהדרגה, כל יום להוסיף עוד משהו, אבל אם התמכרתם ונעים לכם לאכול ולשתות בריא – אז למה לא להמשיך…? הגוף בטוח יודה לכם, וגם הנשמה.

אביב שמח ונקי לכולם מספא קרלטון נהריה!

ABOUT AUTHOR