גוף בריא גם בחורף

החורף מביא אתו הזדמנות נהדרת להתכנסות, לזמן משפחתי איכותי, למנוחה – כי כשהשמש שוקעת כל כך מוקדם, והקור בחוץ, ולפעמים גם הגשם – זה בדיוק הזמן לבלות יחד באינטימיות ובנחת.
אך, החורף מביא אתו עוד משהו; בדיוק בגלל הקור, ובדיוק בגלל היחד במקום סגור, והמזגן שמייבש ועוד כמה נתונים שלא מוסיפים… הגוף גם נוטה להיחלש בחורף ואתו גם היחלשות המערכת החיסונית, וזה מזמן אתו שלל תופעות קצת פחות נעימות – ממשפחתיות, אינטימיות ושלווה.

אז איך תחזקו את הגוף בחורף? הנה כמה טיפים:
תזונה בריאה
אנשים רבים פונים להתחזקות, והרבה פעמים באמעות עזרים כימיים לאחר שהם מרגישים לא טוב. אולם, תזונה בריאה לאורך החורף כולו תעזור לכם לשמור על גופכם חזק יותר, ולחזק למעשה את המערכת החיסונית שלכם, בפשטות: דרך מה שאתם מכניסים לפה. אז אילו מזונות כדאי לאכול בחורף:
• ירקות ירוקים – המכילים ויטמנים רבים ואניטאוקסידנטים.
• פירות וירקות עם ויטמין C , היעיל לפעולות רבות של חיזוק הגוף – פלפל אדום, פטרוזיליה, ברוקולי, כרוב אדום, וגם תפוז כמובן… אבל לא רק.
• מזונות עם ויטמין D, שעלול להיות חסר לנו בחורף, בגלל חשיפה מועטה לשמש – תפוזים, דגני בוקר בריאים, יוגורט, חלב, מוצרי סויה, ביצים, סלמון וטונה.
• תבלינים לחיזוק מערכת החיסון: ג'ינג'ר, הל, ציפורן, קינמון, פלפל שחור.
• לשתות תה ירוק וגם פשוט מים חמים עם ג'ינג'ר, והכי פשוט ומאוד מאוד חשוב: לשתות הרבה הרבה מים (לפחות 12 כוסות ביום), ועדיף בטמפרטורת החדר, ולא מים קרים.
שמירה על היגיינה
• שטיפת ידיים – בחורף, המים שיוצאים מהברז הם קרים… מה לעשות קר בחוץ. לפיכך, אנשים רבים ממעיטים בשטיפת הידיים. אבל, על שטיפת ידיים אסור לוותר, וכדאי גם עם סבון.
• התעטשות או השתעלות לחלק הפנימי של המרפק ולא לכפות הידיים!!! שכן, בכפות הידיים אנחנו נוגעים באנשים אחרים, בחפצים, וכך עשויים להעביר הלאה, את מה שיש לנו להעביר… החלק הפנימי של המרפק, מגן יותר על הסביבה.
• קינחתם את האף – הטישו לפח מיד!
שינה טובה
שינה טובה, זוהי אולי פריווילגיה שלא כולם זוכים לה; אך בחורף, הגוף זקוק לשינה של 7 שעות לפחות. במהלך השינה הגוף אוגר כוחות, ומתחזק. וגוף שמתחזק הוא אמנם נחוץ לנו לארוך כל השנה – אך על אחת כמה וכמה… בחורף.

טיפולים
עיסויים, שיאצו, רפלקסולוגיה ועוד – הם בעלי השפעה מרגיעה ומחזקת, ולכן כדאי להשקיע בעצמנו מדי פעם באיזה טיפול טוב, גם, ואולי בעיקר – בחורף.

ABOUT AUTHOR